Dveře a zárubně

Bytový dům, Letenské náměstí, Praha

Oprava starých dřevěných dveří a zárubní

V roce 2015 jsme dostali zakázku na opravu dřevěných dveří včetně zárubní v celém bytovém domě v Praze 7 na Letné. Jednalo se o historické vstupní, dvoukřídlé dveře, vysoké cca 2,5 m se sádrovými ornamenty nad dveřmi a interiérové dveře v bytech.

Pro dveře staršího roku výroby jsou častým používáním typické vlastnosti jako praskliny, díry, poškrábání nebo oprýskaná barva. Vlivem vlhka mají často deformované hrany a bývají prohnuté nebo zkroucené.

Hlavním důvodem opravy byly praskliny ve dveřních kazetách, spojích rámů a poničená barva dveří po tolika letech. Vstupní dveře jsme sundali a odmontovali z nich okrasné lišty, ozdobné prvky, kliky, kování a dle potřeby i klapačky dveří (prkno krycí sráz dveří), které byly různě pokroucené nebo již dobře nedržely. Dveře byly opravovány celé z obou stran. Některé měly ze strany bytu čalounění, které bylo na žádost majitele domu ponecháno a tak jsme je opravili pouze z venkovní strany. Někteří původní nájemníci nám poněkud zkomplikovali opravu dveří našroubováním různých plechů a překližek (pro zvýšení bezpečí), to ale bylo nutné odstranit a vrátit do původního stavu.

S renovací jsme začali tak, že jsme původní barvu dveří opálili horkovzdušnou pistolí, čímž se nám starý nátěr natavil a díky tomu ho bylo možné snadno seškrábnout. Praskliny jsme odfrézovali a vložili jsme tam nové kusy prkna. Nerovnosti jsme vytmelili. Pro vyplnění a zpevnění drobných děr jsme použili dva druhy tmelů – pevný, tvrdý dvousložkový a polyuretanový. Po jejichž uschnutí jsme plochy dveří jemně přebrousili a namontovali zpět okrasné lišty a ornamenty, které jsme také přebrousili dohladka. Na povrch dveří jsme nanesli penetrační nátěr a po jeho zaschnutí jsme následně pro dokonalý vzhled postupně aplikovali dvě vrstvy základní barvy. Vstupní dveře byly natřeny z venkovní strany červeno-hnědou barvou a z vnitřní strany bytů bílou barvou. Po zaschnutí nátěru jsme také vyměnili zámky, u kterých bylo potřeba upravit velikost, přefrézovat drážku a zadlabat nové kování. Na dveře jsme montovali nová kukátka. Stejným způsobem jsme opravili i interiérové dveře, které jsme natřeli z obou stran bílou barvou.

Bylo by možné pořídit dveře nové, ale pak by vznikl problém s napasováním nových dveří do starých zárubní.

Po dohodě s majitelem domu jsme zachovali původní zárubně včetně zadlabaných pantů (bytových závěsů), u kterých nebylo možné seřízení dveří, takže bylo nutné dohoblovat falce, případně vyrobit dřevěné klíny nebo přidat gumové těsnění. U zárubní probíhala celá oprava na místě. Z některých kusů bylo potřeba demontovat frézované obložky. Do spojů jsme použili polyuretanový tmel pro zpevnění určitých částí. Vzhledem k tomu, že byly prohnuté a zkroucené, tak jsme upravili sráz dveří tak, že jsme ho dohoblovali v polodrážce zárubně, lišty dali do klínů a přišroubovali ho. Barevně jsme ho sladili s dveřmi a zárubněmi, tj. natřeli červeno-hnědou barvou jako dveře) a smontovali zpět. Při napasovávání dveří bylo nutné rozhýbat nefunkční, již zatuhlé, dveřní zástrče včetně povrchové úpravy. To jsme provedli tak, že jsme je demontovali, ohoblovali a namontovali zpět.

Renovace tímto způsobem (truhlářské opravy a nové povrchové úpravy) změní jen vzhled, ne strukturu starých dveří.

Líbí se Vám naše práce?