Dveře a zárubně Sapeli

Byt v panelovém domě, Jižní Město, Praha

Montáž obkladu kovových zárubní (Sapeli OKZ Normal)

Je to naše poměrně typická práce – panelákový byt, kde před nějakým časem již proběhla rekonstrukce, avšak majitelé se rozhodli pro výměnu dveří až nyní. Bylo by velmi náročné, či spíše nemyslitelné, snažit se nyní vybourat původní kovové zárubně. Většinou jsou totiž zárubně zazděné a ukotvené i do podlahy a nelze je snadno demontovat. Pouze některé typy panelákových zárubní jsou vyrobené v podstatě stejným způsobem jako dřevěné obložky a existuje zde možnost nedestruktivní demontáže. A z vlastní zkušenosti víme, že v klasickém panelákovém bytě jsou častěji osazeny oba druhy těchto kovových zárubní. Stejně tak tomu bylo i v tomto bytě na pražském Jižním Městě.

Původní ocelovou zárubeň, která je vyrobena jako tzv. „kovová obložková zárubeň“, nelze upravit novou zárubní Sapeli OKZ (obklad kovové zárubně)!

Při zaměření, které před samotným zadáním dveří a zárubní Sapeli do výroby vždy provedeme, jsme zjistili právě tuto zárubeň. Do jedné z ložnic, většinou kde je použit nosný panel o větší tloušťce, byla osazena tzv. kovová obložková zárubeň. Nevýhodou tohoto provedení je, že zde není možné použít zárubeň Sapeli v provedení Obklad Kovové Zárubně, zkráceně označované „OKZ“. S majiteli bytu jsme se domluvili na tom, že v den montáže dveří tedy tuto zárubeň demontujeme. Do prázdného stavebního otvoru následně použijeme klasickou obložku Sapeli Normal. Vzhledově i technicky je toto nejlepší řešení. Pokud například návštěvu neupozorníte že jsou vedle sebe dva rozdílné typy zárubní, ani to nemusí postřehnout. Během zaměření jsme také zjistili nutnost podříznutí nových dveří a zárubní, k čemuž dochází téměř vždy a to z důvodu vyrovnání a tedy zvednutí podlahy samonivelační stěrkou během rekonstrukce bytu. Veškeré tyto dodatečné úpravy se provádí až při samotné montáži dveří a zárubní, avšak je dobré s tímto počítat už předem. Osobně, jelikož se často účastníme jak zaměření tak i následné montáže dveří a zárubní Sapeli, zohledňujeme veškeré tyto zvláštní individuální potřeby již když zadáváme konkrétní specifikaci pro výrobu. Zrovna při nutnosti podříznutí je dobré, když jsou dveře vyrobeny se zesíleným rámem a podobně…

Později nám šla montáž o to snadněji. Z počátku jsme si museli pohrát s opatrným rozebráním původní kovové obložky, abychom nepoškodili novou podlahovou krytinu. U ostatních zárubní, kde byla použita obložka Sapeli OKZ, jsme speciálním páčidlem odlomili původní panty, které nejsou v tomto provedení použity. Usídlili jsme se před bytem na chodbě paneláku, kde jsme skládali zárubně Sapeli a připravovali je pro pozdější montáž. Do bytu jsme si tedy přinesli vždy už předem smontovanou konkrétní obložku. Je to tak lepší i pro konečný úklid, ačkoliv při řezání a hoblování vždy připojujeme elektrické nářadí na vysavač.

Jednou z posledních činností bylo osazení kování – tedy klik – od spolehlivého českého výrobce M&T. Zákazník si vybral typ Garanti na čtvercové rozetě a v povrchu lesklý nikl. Z fotografií sami posuďte, o kolik se zvedla úroveň interiéru bytu po namontování zárubní OKZ Normal a osazení nových dveří Sapeli.

Líbí se Vám naše práce?