Truhlářská výroba

Stavba pergoly, Nehvizdy

 

Stavba pergoly v zahrádkářské kolonii

V létě 2015 nás oslovil zákazník na výrobu dřevěné pergoly se zastřešením a přípravou na částečné obednění stěn, pro uschování zahradní techniky. Nejdříve jsme upravili terén a z betonových dlaždic postavili pevný základ o rozměru 5 x 3 m.

Navrhli jsme si plán, abychom zjistili, kolik materiálu budeme na stavbu potřebovat. Zaměřili jsme rozteče kovových patek a zvolili výšku pergoly – 3,5 m, včetně úhlu střechy. Pro stavbu jsme použili dřevěné hranoly, které jsme strojově opracovali a zbavili místy vytékající smůly. Strhali jsme z nich hranky, obrousili a natřeli dvakrát napouštěcím olejem. Nosné hranoly jsme namontovali kolmo na pozinkované tyče, které byly 10 cm nad zemí. Takto připravenou konstrukci jsme již snadno smontovali a za necelý den byla pergola hotová. Jako konstrukční spoj jsme v rozích zvolili přeplátování do půlky materiálu a tesařské vruty.

Speciálním přáním zákazníka byla příprava na dětskou houpačku, vybočením jednoho z hranolů mimo obvod pergoly, podepřený stojkou a zavětrováním proti narušení pevnosti.

Střechu pergoly jsme zhotovili přišroubováním střešních latí v pravidelných rozestupech, na které jsme namontovali překližkové desky, dodané zákazníkem, a na něž jsme následně upevnili thérový papír a kanadskou šindel.

Výhodou použití kanadské šindele na střešní krytinu, je zejména lehkost, snadná manipulace s materiálem, snadná tvarovatelnost, vysoká odolnost a dlouhá životnost.

Součástí naší práce bylo i oplechování štítů a odtokové žlaby (v odstínu střešní krytiny) s krátkým svodem.

Kvůli hluku od silnice, jsme jednu stranu pergoly, na přání zákazníka, uzavřeli palubkami. Zároveň jsme palubkami obložili a postavili uzavíratelnou část prostoru, kam bude možné uschovat věci jako např. hračky nebo zahradní nábytek. Do pantů jsme vsadili dřevěné dveře s kováním.

Líbí se Vám naše práce?